Rozhovor s Matthiasem Schmidtem

Na začátku července se na závod Budějovice-Praha zaregistroval Matthias Schmidt, 22letý německý sportovec. Student chemického inženýrství a polymerů z Mnichova už má bohaté zkušenosti s pádlováním na dlouhé vzdálenosti. Od roku 2013 se účastnil řady říčních maratonů v Německu, Francii a České republice. V roce 2017 získal bronzovou medaili na německém šampionátu v maratonu v kategorii K1. Obsadil 14. místo na maratonském mistrovství světa 2017 v JAR a stejně tak na mistrovství Evropy v kategorii K1 U23. “Každý v kanoistickém světě zná populární etapové maratónské závody, jako je Dusi nebo Berg river maraton v Jižní Africe. Při pohledu na přímý přenos v roce 2017 jsem byl nadšen myšlenkou si takový závod zkusit,” dává Matthias náhled na jeho rozhodování o vstupu do závodu Budějovice-Praha. A pokračuje: “Náhodou jsem objevil závod Budějovice-Praha, třídenní maraton s dlouhými přeběhy, které nejsou daleko od místa, kde žiji. V loňském roce jsem ho chtěl jet, ale v mém plném závodním kalendáři s maratonským mistrovstvím Evropy a světa jsem nenašel místo. ”

“V letošním roce jsem v důsledku zdravotních komplikací v podstatě vynechal celou zimní přípravu a německou nominaci. Takže možná nejsem ve správné fyzické formě, ale mám čas a motivaci jet maraton Budějovice-Praha,” vysvětluje Matthias jeho účast. Ví, že závod má dlouhou historii a je jedním z nejstarších v Evropě. Uvědomuje si skutečnost, že v minulém století byla řeka Vltava přestavěna do kaskády přehrad s prakticky stojatou vodou.

Matthias popisuje své cíle: “Očekávám tři neuvěřitelně těžké dny. Není to jen závod proti silným konkurentům, ale také proti sobě. Chci vědět, čeho je mé tělo schopné, a posunout limity mého pádlování. Nikdy jsem nezkoušel jet tak dlouho, ani jsem nejel několikadenní závod, takže se opravdu těším na tuto novou zkušenost. Ale mým cílem je dostat se bezpečně do Prahy a mít dobrý čas.”